KIERUNKI KSZTAŁCENIA 2020/2021 >>>

„LET’S GET GREEN- RAISING THE AWARENESS OF ECOLOGICAL PROBLEMS” – „STAŃMY SIĘ ZIELONI- PODNOSZENIE ŚWIADOMOŚCI O PROBLEMACH EKOLOGICZNYCH”

...

W dniach 01.04- 05.04. 2019 r. miała miejsce pierwsza wymiana młodzieży w ramach projektu „Let’s get green- raising the awareness of ecological problems” z programu Erasmus +, która odbyła się w uroczym mieście Alcover, w kraju naszego hiszpańskiego partnera.

Spotkanie odbyło się pod hasłem „Why should we protect water?” („Dlaczego powinniśmy chronić wodę?’) i wzięło w nim udział sześć uczennic Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. prof. Czesława Majorka w Ryglicach wraz z opiekunami - mgr Anną Burgielską - Długosz i mgr inż. Stanisławą Zelek oraz delegacje ze szkół partnerskich z Niemiec, Grecji i Turcji.

Celem wymiany była integracja uczniów wszystkich szkół partnerskich poprzez wspólną pracę nad zadaniami projektowymi, doskonalenie wielu umiejętności kluczowych, poznawanie kultury i zabytków regionu, a także możliwość zapoznania się z codziennym życiem uczniów z Alcover, gdyż uczniowie byli zakwaterowani u hiszpańskich rodzin.

Pierwszego dnia, uczniowie mieli możliwość zwiedzenia szkoły w Alcover oraz zaprezentowania swoich szkół i krajów. Ważnym punktem dnia była wizyta w Ratuszu i spotkanie z burmistrzem miasta, który okazał się bardzo młodym i pogodnym człowiekiem. Następnie, uczniowie uczestniczyli w interaktywnych warsztatach ekologicznych w lokalnym muzeum, gdzie mogli zrobić gipsowy odlew ryb, które w prehistorycznych czasach zamieszkiwały cały obszar miasta. Kolejną atrakcją ekologiczną było posadzenie drzewka na terenie szkoły przez uczniów z każdego kraju. Mamy oczywiście nadzieję, iż nasze drzewko będzie najładniejsze. Po prezentacji układów tanecznych przygotowanych przez hiszpańskich uczniów, udaliśmy się na tradycyjny lunch, a następnie odbyły się niezwykle interesujące warsztaty dotyczące rzeki Glorieta. Z powodu zmian klimatycznych, większa część koryta rzeki jest wyschnięta, ale uczniowie mogli znaleźć i z pomocą ekspertów zbadać te gatunki roślin i organizmów wodnych, które jeszcze w niej zostały. Doświadczenie to pokazało, jak bardzo ważnym problemem jest kwestia wody i dlaczego należy ją oszczędzać.

Kolejne dni również wypełnione były warsztatami ekologicznymi, m.in. grą Kahoot dotyczącą kwestii wody, prezentacjami uczniów na temat stanu wody w ich krajach czy omówieniem plakatów ukazujących jak należy oszczędzać wodę i dlaczego problem jest tak ważny dla nas wszystkich. Ciekawym doświadczeniem było zwiedzenie portu w Tarragonie połączone z wizytą w Muzeum Portowym i wykładem na temat ryb, roślin i innych gatunków zamieszkujących Morze Śródziemne. Mogliśmy również zobaczyć jak przebiega process połowu i sprzedaży świeżych ryb. W Rezerwacie Przyrody Ebre, uczniowie mieli niepowtarzalną okazję przepłynięcia rzeki na kajakach, co stanowi bardzo ekologiczną alternatywę spędzania wolnego czasu i pokazuje, że woda daje wiele przyjemności, satysfakcji i radości i również z tego względu należy o nią szczególnie dbać.

Aspekt kulturowy stanowił bardzo istotny element spotkania- uczniowie i nauczyciele zwiedzili czarujące nadmorskie miejscowości- Tarragonę, Cambrils i Miravet, pełne pięknych hiszpańskich budynków i śródziemnomorskiej roślinności. Przysłowiową “wisienką na torcie” okazała się jedyna w swoim rodzaju Barcelona. Trudno słowami oddać niezwykłą atmosferę tej przepięknej stolicy Katalonii, pełnej wspaniałych zabytków i wszechobecnego ducha genialnego artysty, jakim był Antoni Gaudi. Jednakże, to Sagrada Familia- najsłynniejsza chyba świątynia chrześcijańska na świecie, zaparła wszystkim dech w piersiach. Ta wciąż nieukończona budowla, na budowę której miasto dopiero niedawno otrzymało zezwolenie, jest tak piękna i bogata architektonicznie, że trzeba ją po prostu zobaczyć na własne oczy, aby w pełni docenić jej unikalne piękno.

Pisząc o wizycie w Hiszpanii, nie sposób nie wspomnieć o wyśmienitym jedzeniu, jakie oferuje Katalonia. Uczniowie wraz z nauczycielami zajadali się owocami morza, paellą, kanapkami panini, różnorodnymi tapas oraz przepysznymi owocami, które smakują o wiele lepiej niż w Polsce. Kuchnia katalońska to również wyśmienite słodycze - ciasta, ciasteczka oraz cała gama kremów i lodów.

W odróżnieniu od innych projektów realizowanych w naszej szkole, ten projekt stawia na integrację kulturową nie tylko pomiędzy uczniami, ale także ich rodzinami. Nasze uczennice były goszczone przez wspaniałych, ciepłych ludzi, którzy troszczyli się o nie jak o swoje własne dzieci. Na koniec spotkania, rodzice przygotowali niezwykle wzruszający, pożegnalny wieczór, podczas którego mieliśmy okazję podziwiać typowe tradycyjne występy, takie jak Ludzka Wieża, Taniec Olbrzymów czy pokaz sztucznych ogni. Nie zabrakło również pysznego jedzenia, przygotowanego przez niezwykle przejęte i zaangażowane mamy hiszpańskich uczniów, co wywarło na nas ogromne wrażenie.

Spotkanie w Alcover było niezwykle cennym doświadczeniem zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Podczas warsztatów ekologicznych i różnych prezentacji, uczniowie udoskonalili umiejętność wystąpień publicznych, umiejętności komunikacyjne, pracy w grupie czy podejmowania decyzji. Nauczyli się sadzić drzewka oraz zdobyli informacje na temat problemów z wodą w krajach partnerskich. Sprawdzili i doskonalili swoje umiejętności językowe, nie tylko podczas wykonywania zadań projektowych, ale przede wszystkim podczas spędzania czasu z rodzinami goszczącymi. Zdobyli wiedzę na temat kultury Katalonii i sprawdzili się w różnych, dotąd nieznanych sytuacjach. Nauczyciele wymienili się doświadczeniami wychowawczo-dydaktycznymi, a także wieloma cennymi spostrzeżeniami podczas prywatnych rozmów.

Wspaniali, gościnni, zaangażowani nauczyciele, uczniowie i rodzice, ciekawe zajęcia warsztatowe, duży poziom integracji, udoskonalenie wielu umiejętności, wymiana doświadczeń, przepiękna architektura i roślinność oraz przepyszna kuchnia- tak w największym skrócie można opisać nasze wrażenia po wizycie w Alcover. Mamy nadzieję, że nasza współpraca w dalszym ciągu będzie efektywna i przyczyni się do realizacji celów projektu i jeszcze lepszego podnoszenia świadomości dotyczącej problemów ekologicznych, które nie znają granic, co z kolei pozytywnie wpływa na integrację i wymianę doświadczeń pomiędzy uczniami, rodzicami i nauczycielami ze wszystkich szkół biorących udział w tym niezwykle ważnym dla środowiska projekcie.

Linki do filmów na you tube:

https://youtu.be/aGtLP45RwuM

https://youtu.be/ES9brwxRBh8

https://youtu.be/151OOLjUlHI

https://youtu.be/uZzfhfY90OE

https://youtu.be/9gtWHbOXRHQ

https://youtu.be/Y-brLSm7J3E

https://youtu.be/YMgEnuqG38g