W oparciu o Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego Od dnia 16 marca 2020 roku Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Ryglicach obsługuje interesantów wyłącznie telefonicznie oraz za pośrednictwem Poczty Polskiej, platformy EPUAP a także poczta elektroniczną adres siedziby: Zespół Szkół Ponadpodstawowych 33-160 Ryglice ul. Tarnowska 23, tel: 48 14 6541-008, email: szkola@zspryglice.pl

SPOTKANIE NAUCZYCIELI W RAMACH PROJEKTU „LET’S GET GREEN ...” Z PROGRAMU ERASMUS +

...

Za nami pierwsze spotkanie nauczycieli z krajów biorących udział w projekcie „Let’s get green- raising the awareness of ecological problems”. Wizyta miała miejsce w kraju naszego koordynatora,  w niemieckim Plüderhausen, w dniach 12- 17 listopada 2018 r. Spotkanie zorganizowali nauczyciele ze szkoły Hohbergschule Plüderhausen, pozostałymi uczestnikami były delegacje trzech nauczycieli     z Fifth General Lyceum Larisas w Grecji, z INS Fonts del Glorieta w Hiszpanii oraz z Dilnihat Ozyegin Anaolu Lisesi w Turcji. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. prof. Czesława Majorka w Ryglicach reprezentowaliśmy w składzie – mgr Anna Burgielska-Długosz, mgr inż. Stanisława Zelek oraz mgr Rafał Baczyński.

Celem spotkania było poznanie koordynatora projektu oraz nauczycieli z krajów partnerskich, a także omówienie zadań każdego partnera, ustalenie terminów wymian młodzieży oraz terminów realizacji głównych zadań,  analiza kwestionariusza początkowego dotyczącego świadomości ekologicznej uczniów ze zwróceniem szczególnej uwagi na kwestie problematyczne oraz wymiana doświadczeńi  opinii na temat problemów ekologicznych oraz nauczania ekologii w każdym kraju partnerskim. Obserwowaliśmy również lekcje „Insects and bees” oraz „Healthy food”, zwiedziliśmy szkołę wraz z należącą do niej kurzą fermą, ogrodem oraz pasieką. Mieliśmy również okazję poznać nowoczesną, w pełni ekologiczną farmę, na której degustowaliśmy wiele rodzajów serów na bazie koziego mleka.

Podczas spotkania nie zabrakło także aspektów kulturowych, gdyż ten element stanowi ważny cel pracy w projekcie. Pierwszego dnia, zostaliśmy bardzo serdecznie powitani przez burmistrza Plüderhausen, który zapoznał nas z cennymi informacjami na temat regionu, w którym bardzo dużą wagę przywiązuje się do ekologicznego stylu życia z uwagi na ciekawe położenie geograficzne a także problemy cywilizacyjne, które wymagają natychmiastowego działania. Burmistrz podziękował wszystkim partnerom za włączenie się do projektu, dzięki któremu świadomość ekologiczna uczniów i społeczności lokalnej wzrośnie jeszcze bardziej. Wizyta w Ratuszu w Plüderhausen zakończyła się degustacją tradycyjnych wypieków. Ponadto, mieliśmy okazję zwiedzić urocze miasto Schorndorf, piękną stolicę regionu- Stuttgart oraz miasto Marbach, w którym urodził się Tobias Mayer- niemiecki astronom, matematyk i kartograf, odkrywca libracji Księżyca. W ostatni dzień wizyty, zwiedziliśmy Muzeum Porsche- wspaniałe miejsce dla miłośników motoryzacji i nie tylko.

Spotkanie w Plüderhausen było bardzo ciekawe i owocne - podczas warsztatów poruszyliśmy wiele interesujących kwestii, zarówno ekologicznych, jak i wychowawczo-dydaktycznych, poznaliśmy metody pracy naszych kolegów z Niemiec, zobaczyliśmy wiele ciekawych miejsc a także skosztowaliśmy pysznego regionalnego jedzenia. Mamy nadzieję, że praca w projekcie będzie równie przyjemna, ciekawa i efektywna i przyniesie wiele pozytywnych efektów nie tylko w trakcie trwania przedsięwzięcia, ale również w przyszłości, gdyż ochrona środowiska oraz takie wartości jak tolerancja, otwartość i potrzeba rozwoju nie znają granic i mają wymiar uniwersalny.

Zobacz filmy

Zobacz zdjęcia