ERASMUS + PROJEKT "„ LET´S GET GREEN - RAISING THE AWARENESS OF ECOLOGICAL PROBLEMS”

ERASMUS + „JUST BE HUMANS!- SAY NO TO ANY FORMS OF DISCRIMINATION AND VIOLENCE"

ERASMUS + „COOK HEALTHY- EAT HEALTHY- LIVE HEALTHY” - STRONA PROJEKTU

"Recipes ebook"- the best dishes from all the partner countries.

WSZYSTKO, CO DOBRE, SZYBKO SIĘ KOŃCZY…

...

Dwudziestego pierwszego kwietnia br., cztery uczennice Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. prof. Czesława Majorka w Ryglicach wraz z opiekunami- mgr Anną Burgielską- Długosz oraz mgr inż. Stanisławą Zelek wróciły z Modicy, na Sycylii, gdzie odbywało się czwarte i zarazem ostatnie spotkanie młodzieży w ramach projektu „Cook healthy- eat healthy- live healthy” z programu Erasmus +.

Motywem przewodnim spotkania była aktywność fizyczna, która stanowi bardzo ważny element zdrowego stylu życia. Początkowo, wymiana miała mieć miejsce w Istambule, ale ze względów bezpieczeństwa, wszyscy partnerzy zrezygnowali z tego pomysłu i dlatego spotkanie, którego angielski tytuł brzmi „Sports activities in school environment” odbyło się we Włoszech na wyraźną sugestię koordynatora projektu.

Wymiana była niezwykle przyjemna i owocna. Uczniowie z Polski, Portugalii, Rumunii i Turcji, a także włoscy gospodarze już po raz kolejny udowodnili, że różnice językowe i kulturowe nie stanowią bariery do wymiany doświadczeń, opinii oraz czerpania radości ze wspólnego spędzania czasu. Obserwując zachowanie uczniów podczas warsztatów sportowych oraz wycieczek kulturowych, można śmiało stwierdzić, iż właśnie fakt, iż jesteśmy ludźmi z różnych krajów, daje jeszcze większą satysfakcję ze wzajemnego poznania się. Uczniowie brali udział w wielu prostych grach sportowych, które można wykonywać na co dzień bez angażowania środków finansowych. W trakcie tych zajęć pokazali, iż nie jest im obce pojęcie współzawodnictwa oraz pracy w grupie, mimo wcześniej wspomnianych różnic. Każda grupa przygotowała dwie zabawy/gry, które były wspólnie realizowane, co dostarczyło wiele radości, satysfakcji i pokazało, jak aktywnie spędzać wolny czas- wspaniała alternatywa dla korzystania ze smartfonów czy komputerów. Uczniowie mieli też okazję sprawdzić swoją sprawność fizyczną oraz umiejętność koncentracji podczas wykonywania różnych ewolucji w parku linowym.  Niektórzy nauczyciele przyłączyli się do tej nieco ekstremalnej zabawy, co stanowiło dodatkową atrakcję dla wszystkich. Jak na Sycylię przystało, nie zabrakło również gier i zabaw na gorącej, piaszczystej plaży.

Szkoła włoskiego koordynatora mieści się w Modice- czarującym miasteczku, które słynie z wyrobu zdrowej, niskoprzetworzonej czekolady oraz wspaniałej architektury. Mieliśmy okazję zwiedzić Muzeum Czekolady, plantację bambusów, spotkać się z władzami miasta oraz podziwiać przepiękne, sycylijskie uliczki pełne uroczych kawiarenek, straganów i wspaniałych roślin. Zwiedziliśmy również Syrakuzę- piękne nadmorskie miasto, gdzie mieści się kościół św. Lucyny ze słynnym obrazem „Pogrzebanie św. Lucyny” pędzla Caravaggia- najsłynniejszego włoskiego malarza a także ruiny antycznej Syrakuzy na czele z dobrze zachowanym amfiteatrem.

Niestety, wszystko, co dobre, szybko się kończy…Nasze długo wyczekiwane spotkanie we Włoszech dobiegło końca o wiele za szybko…z wielkim żalem żegnaliśmy przepyszne sycylijskie jedzenie, słoneczną pogodę, zapierające dech w piersiach zabytki i widoki, ale najsmutniej było nam się pożegnać z partnerami i uczniami i nauczycielami z włoskiej szkoły. Przez te kilka dni doświadczyliśmy mnóstwa pozytywnych emocji, ciepła, zrozumienia i nawiązaliśmy wiele nowych przyjaźni, które mamy nadzieję, będą trwały przez wiele, wiele lat. Ostatnie spotkanie można podsumować jednym zdaniem- zaczynaliśmy pracę w projekcie jako partnerzy, kończymy projekt jako dobrzy przyjaciele.