ERASMUS + PROJEKT "„ LET´S GET GREEN - RAISING THE AWARENESS OF ECOLOGICAL PROBLEMS”

ERASMUS + „JUST BE HUMANS!- SAY NO TO ANY FORMS OF DISCRIMINATION AND VIOLENCE"

ERASMUS + „COOK HEALTHY- EAT HEALTHY- LIVE HEALTHY” - STRONA PROJEKTU

"Recipes ebook"- the best dishes from all the partner countries.

SPOTKANIE W POLSCE W RAMACH PROJEKTU „COOK HEALTHY- EAT HEALTHY- LIVE HEALTY” Z PROGRAMU ERASMUS +

...

W dniach 19- 23 marca gościliśmy w naszej szkole partnerów z projektu „Cook healthy- eat healthy- live healthy” z programu Erasmus+. Uczniowie naszej szkoły spędzili wspaniały tydzień ze swoimi rówieśnikami z Włoch, Portugalii, Rumunii i Turcji. Program wizyty obejmował warsztaty na temat zdrowych i niezdrowych produktów spożywczych, analizę ankiety na temat nawyków żywieniowych nastolatków, warsztaty „Odżywcze i kulturowe wartości jaj”, warsztaty sportowe na basenach termalnych w Chochołowie, a także zajęcia warsztatowe z psychologami dotyczące diety wspomagającej pracę mózgu, prezentację esejów przygotowanych przez wszystkich partnerów (zgodnie z przydzielonymi im podtematami) oraz przygotowanie materiałów do produktu finalnego- broszury zawierającej informacje na temat tego, co należy, a czego nie należy robić, aby prowadzić zdrowy styl życia na co dzień.

Ponadto, nasi partnerzy mieli okazję spotkać się z panem Sewerynem Gutkowskim- sekretarzem Gminy Ryglice, odwiedzili spichlerz, a także zobaczyli jak wyglądają zajęcia praktyczne w pracowni gastronomicznej. Uczniowie i nauczyciele z krajów partnerskich zwiedzili Muzeum w tarnowskim Ratuszu, katedrę na Rynku oraz zobaczyli Mauzoleum gen. Józefa Bema w Parku Strzeleckim w Tarnowie. Za nami również dwa cudowne dni w Wadowicach, Krakowie i Zakopanem. Wizyta w Domu Rodzinnym Jana Pawła II miała szczególne znaczenie dla Włochów i grupy z Fatimy, ale swoiste wzruszenie malowało się również na twarzach uczniów z Rumunii i Turcji. W Krakowie odwiedziliśmy Muzeum w podziemiach Rynku, Stare Miasto wraz z wszystkimi atrakcjami, a ostatnim punktem tego mroźnego dnia było zobaczenie słynnego Smoka Wawelskiego. W czwartek, 22 marca pojechaliśmy do Zakopanego, gdzie główną atrakcją był wyjazd na Kasprowy Wierch. Mieliśmy dużo szczęścia, ponieważ słoneczna pogoda umożliwiła podziwianie wspaniałej panoramy Tatr. Popołudnie spędziliśmy na Termach Chochołowskich, gdzie uczniowie mogli popływać na basenach, a nauczyciele odprężyć się w basenach termalnych jednocześnie podziwiając Tatry, które były widoczne do samego wieczora.

Nasi goście poznali bardzo zróżnicowaną kuchnię polską, gdyż każdego dnia jedliśmy obiad i kolację w różnych restauracjach. Zarówno nasze tradycyjne, jak i bardziej nowoczesne dania bardzo smakowały uczniom i nauczycielom, a największą furorę zrobiły oczywiście pierogi, kwaśnica i żurek.

Należy podkreślić, iż była to pierwsza wymiana z programu Erasmus + w naszej szkole i cieszymy się, że przyniosła wiele niesamowitych doświadczeń i niezapomnianych wrażeń. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele wymienili wiele doświadczeń, na temat stylu życia, pracy, kultury oraz mogli nauczyć się podstawowych słów i wyrażeń krajów partnerskich. Nasi uczniowie również podkreślali wielokrotnie, iż taka lekcja języka angielskiego i poznawania innych kultur jest dla nich niezwykle ciekawym i nowym doświadczeniem, które chcieli by powtarzać jak najczęściej.

Uczniowie i nauczyciele cieszyli się nawet z przejmującego zimna i śniegu, gdyż w Portugalii, Włoszech czy Turcji śnieg należy do rzadkości a na Sycylii w tej chwili jest już bardzo ciepło.

Dziękujemy naszym partnerom za ten cudowny czas, za Wasze ciepło, zaangażowanie, wiele pozytywnych emocji i niezapomnianych wrażeń. Do zobaczenia już wkrótce w Modice!