ERASMUS + PROJEKT "„ LET´S GET GREEN - RAISING THE AWARENESS OF ECOLOGICAL PROBLEMS”

ERASMUS + „JUST BE HUMANS!- SAY NO TO ANY FORMS OF DISCRIMINATION AND VIOLENCE"

ERASMUS + „COOK HEALTHY- EAT HEALTHY- LIVE HEALTHY” - STRONA PROJEKTU

"Recipes ebook"- the best dishes from all the partner countries.

WYMINANA W RUMUNII W RAMACH ERASMUS +

...

Trzynasto-osobowa grupa uczniów wraz z nauczycielami w dniach 1-7 maja przebywała w Satu Mare w Rumunii na wymianie w ramach projektu „ Cook healthy- eat healthy- live healthy” z programu Erasmus+.

Podczas tego niezwykłego tygodnia realizowaliśmy przede wszystkim cele projektowe związane z promowaniem zdrowego stylu życia, w tym stosowania właściwych nawyków żywieniowych, uprawiania sportu, przeciwdziałania i walki z nadwagą. Spotkanie miało też na celu uspołecznienie uczniów, walkę z dyskryminacją, umożliwienie młodym ludziom poznania innych kultur, rówieśników z innych krajów, a także udoskonalenie umiejętności językowych, informatycznych, komunikacyjnych, oraz podniesie samooceny i pewności siebie.

Uczniowie zaprezentowali swoje szkoły i kraje, uczestniczyli w wykładach związanych ze zdrowym stylem życia  (sposoby zapobiegania i walki z otyłością, jak radzić sobie ze stresem) oraz aktywnie brali udział w warsztatach dotyczących zdrowego stylu życia.

Nie zabrakło czasu na poznanie regionu, kultury, folkloru i kuchni Rumunii. Zostaliśmy przyjęci bardzo serdecznie i gościnnie według starej zasady „Czym chata bogata tym rada”.

Najważniejszym elementem tygodniowej wymiany była niezwykle udana integracja młodzieży, której efekty były szczególnie widoczne przy pożegnaniu…. Nie zabrakło łez radości i wzruszenia, aż chciało się powiedzieć za klasykiem  „Chwilo, trwaj, jesteś piękna…”

Tegoroczny  długi weekend na pewno na zawsze zostanie w naszej pamięci. Był to dla nas czas nie tylko wytężonej pracy, ale również relaksu, zabawy i fantastycznych spotkań z ciepłymi i serdecznymi ludźmi z krajów partnerskich. Po raz kolejny przekonaliśmy się, że pomimo różnić kulturowych, wszyscy jesteśmy ludźmi, potrzebującymi ciepła, życzliwości, akceptacji i chwilowego zapomnienia o codziennych problemach. Uśmiechy na twarzy uczniów i fakt, że ciężko było pożegnać się z rówieśnikami z innych krajów były dowodem, że spotkanie w Rumunii spełniło swoje założenia bardziej niż tego oczekiwaliśmy.

http://www.powiat.okay.pl/index.php/aktualnosci/3253-rumunia-na-szlaku-miedzynarodowego-projektu-z sp-w-ryglicach

http://www.ryglice-okolice.pl/wiadomosci/item/7374-uczniowie-zsp-w-ryglicach-w-rumunii