ERASMUS + PROJEKT "„ LET´S GET GREEN - RAISING THE AWARENESS OF ECOLOGICAL PROBLEMS”

ERASMUS + „JUST BE HUMANS!- SAY NO TO ANY FORMS OF DISCRIMINATION AND VIOLENCE"

ERASMUS + „COOK HEALTHY- EAT HEALTHY- LIVE HEALTHY” - STRONA PROJEKTU

"Recipes ebook"- the best dishes from all the partner countries.

Nasi uczniowie w Portugalii

...

W dniach 19-25.02.2017r. uczniowie technikum żywienia wraz z opiekunami byli w Portugalii w ramach projektu „COOK HEALTHY- EAT HEALTHY- LIVE HEALTHY” z programu Erasmus+.

Wizyta w Fatimie była wspaniałą okazją do poznania kultury Portugalii     oraz pozostałych krajów partnerskich. Każdy dzień zaczynał się od zabaw integracyjno- energetyzujących, które wprawiały uczniów w dobry nastrój i dawały im energię do pracy. Ważnym punktem wizyty były zajęcia informatyczne podczas których uczestnicy projektu uczyli się jak stworzyć stronę internetową oraz info-booka. Uczniowie brali udział w lekcji języka portugalskiego, podczas której poznali słowa i zwroty, bardzo przydatne w komunikacji. Biorąc pod uwagę temat projektu, najważniejszą częścią roboczą wizyty były warsztaty gastronomiczne, podczas których uczniowie najpierw przygotowywali tradycyjne potrawy swoich krajów, a następnie pomagali swoim kolegom z krajów partnerskich gotować ich tradycyjne potrawy. Nie zabrakło również czasu na integrację i poznawanie regionu. Odwiedziliśmy Sanktuarium Maryjne w Fatimie, które znajduje się w sąsiedztwie szkoły. Dla katolików stanowi ono szczególne miejsce objawień, których 100-tną rocznicę obchodzimy właśnie w tym roku. Zwiedziliśmy Muzeum Oliwy, w którym zapoznaliśmy się z procesem tłoczenia oliwy i jej walorami zdrowotnymi. Byliśmy również w Vida de Cristo- muzeum figur woskowych przedstawiających najważniejsze 33 sceny z życia Jezusa. Odwiedziliśmy niezwykle piękne miejsce Mira de Aire -  jedną z największych jaskiń w Portugalii, która stanowi jeden z 7 cudów świata w kategorii cuda przyrody. Mieliśmy niepowtarzalną okazję do zwiedzenia Óbidos- zachwycającego, niezwykle uroczego średniowiecznego miasteczka z wąskimi bajecznie pięknymi uliczkami, ruinami zamku i murami obronnymi.

Podczas tego wspaniałego tygodnia byliśmy również w  Nazaré, aby zachwycać się nie tylko tym miastem, ale przede wszystkim wodami Oceanu Atlantyckiego. Warto dodać, że to właśnie w tym miasteczku Garrett McNamara w 2011 ustanowił rekord Guinness w jeździe na największej fali, która mierzyła 78 stóp (23.77 metrów).

Można śmiało powiedzieć, iż wizyta w Fatimie spełniła w pełni swoje założenia podnoszenie poziomu kompetencji językowych, gastronomicznych i informatycznych, a także rozwijanie tolerancji wobec innych kultur, poznawanie kultury Portugalii i zwyczajów uczniów z Turcji, Włoch oraz Rumunii. Uczniowie przyznali, iż mimo że jesteśmy różni, wiele nas łączy, co się fantastycznie potwierdziło w praktyce.

Więcej tutaj

Zobacz również artykuł w ryglice-okolice.pl